Statut
Statut
FUNDACJI AKTYWIZACJI I ROZWOJU
§ 1.
Nazwa Fundacji
- Fundacja pod nazwą Fundacja Aktywizacji i Rozwoju zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez: Barbarę Karaś, Annę Karpiuk zwanych dalej Fundatorami, aktem notarialnym sporządzonym w Kancelarii Notarialnej w Połańcu przy ulicy Czarnieckiego 12, dnia 13 czerwca 2005 roku działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. nr 46 poz. 203) oraz niniejszego statutu.
- Fundacja posiada osobowość prawną.
§ 2.
Teren działania Fundacji, siedziba, jednostki organizacyjne Fundacji, Połączenie, oznaczenia.
- Fundacja działa na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.
- Siedzibą Fundacji jest miasto Osiek (miasto i gmina Osiek, województwo świętokrzyskie).
- Fundacja może tworzyć oddziały, filie, zakłady, przedstawicielstwa, inne podmioty ekonomii społecznej, spółki kapitałowe, w tym i nabywać akcje i udziały spółek.
-
Fundacja może przystępować do spółek kapitałowych, fundacji, stowarzyszeń i innych podmiotów ekonomii społecznej.
- Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundacja może używać nazwy skróconej “FARMa”, a dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
- Fundacja używa pieczęci według wzoru zatwierdzonego przez Zarząd Fundacji.
- Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego według wzoru zatwierdzonego przez Zarząd Fundacji.
- Fundacja może ustanawiać odznaczenia, wyróżnienia i medale honorowe i przyznawać je osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla realizacji celów Fundacji.
§ 3.
Czas trwania Fundacji
Fundacja jest utworzona na czas nieoznaczony.
§ 4.
Organ nadzorujący
Organem sprawującym nadzór nad Fundacją jest Minister właściwy do spraw edukacji.
§ 5.
Cele i formy działania Fundacji
- Celem Fundacji jest:
- Wyrównywanie szans dzieci i młodzieży oraz ich rodzin w dostępie do edukacji i kultury.
- Pobudzanie i stymulowanie aktywności społecznej, kulturalnej i gospodarczej mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzieży.
- Działalność kulturalna w tym przede wszystkim działania służące rozwojowi i promocji kultury dziecięcej i młodzieżowej.
- Wspieranie rozwoju lokalnego i regionalnego, wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych.
- Wspomaganie rozwoju demokracji, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, kształtowanie świadomości obywatelskiej oraz postaw aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu publicznym szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
- Wspieranie rozwoju organizacji pozarządowych oraz promocja i organizacja wolontariatu.
- Przyczynianie się do rozwoju społeczeństwa informacyjnego, edukacja z zakresu nowoczesnych technologii oraz promocja nowoczesnych rozwiązań informatycznych w życiu społeczności lokalnych.
- Szerzenie świadomości europejskiej, wiedzy o Europie i programach europejskich oraz rozwijanie współpracy międzynarodowej.
- Walka z bezrobociem i wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, zwłaszcza lokalnej i regionalnej.
- Podnoszenie świadomości ekologicznej i promocja działań oraz rozwiązań proekologicznych.
- Rozwój turystyki, agroturystyki oraz krajoznawstwa i wypoczynku dzieci i młodzieży.
- Promocja wsi, małych miast i regionów.
- Promocja i ochrona zdrowia, promocja sportu, profilaktyka zdrowotna i profilaktyka uzależnień.
- Ochrona zasobów przyrodniczych i kulturowych, szczególnie dziedzictwa kulturowego społeczności lokalnych.
- Pomoc w integracji społecznej, aktywizacja zawodowa oraz wspieranie rozwoju osób niepełnosprawnych oraz takich, które mają ograniczony lub uniemożliwiony dostęp do społeczeństwa z przyczyn od nich niezależnych.
- Działalność na rzecz integracji, reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych ubóstwem, wykluczeniem społecznym i cyfrowym.
- Inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w różnorodnych dziedzinach życia społecznego, zmiany przestrzenne, techniczne, społeczne i gospodarcze podejmowane w interesie publicznym, tworzenie warunków rozwoju z wykorzystaniem i tworzeniem potencjału klimatycznego i uzdrowiskowego.
- Tworzenie optymalnych warunków do właściwego fizycznego i psychicznego rozwoju osób z zaburzeniami rozwojowymi, psychicznymi.
- Promocję przedsiębiorczości i innowacyjności gospodarczej.
- Fundacja realizuje swe cele przez następujące działania:
-
- Prowadzenie i zakładanie funduszy stypendialnych.
- Organizowanie i finansowanie konferencji, warsztatów, seminariów, wizyt studyjnych, szkoleń, kursów i wymian międzynarodowych.
- Działalność wydawniczą.
- Organizowanie wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych, w tym także organizowanie i finansowanie konkursów.
- Tworzenie i prowadzenie serwisów i portali internetowych.
- Tworzenie i prowadzenie szeroko rozbudowanych programów i kampanii (m. in. społecznych, edukacyjnych, promocyjnych, kulturalnych).
- Tworzenie i prowadzenie punktów informacyjnych, poradni, świetlic, przedszkoli, żłobków, klubów, kawiarni, kin, galerii i innych miejsc służących realizacji celów statutowych.
- Udzielanie pomocy rzeczowej i finansowej organizacjom, grupom nieformalnym i osobom fizycznym o podobnym charakterze działania przez przyznawanie stypendiów, nagród, dotacji.
- Organizowanie wolontariatu, stażów, praktyk na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
- Prace badawcze, zwłaszcza w dziedzinie socjologii.
- Współpracę z osobami fizycznymi i prawnymi zarówno na szczeblu lokalnym, krajowym jak i międzynarodowym, których działalność jest zbieżna z misją Fundacji oraz przy pomocy których misja Fundacji może być realizowana
- Prowadzenie kampanii fundraisingowych,
- Pisanie wniosków o dotacje (programy krajowe, fundacyjne, fundusze norweskie itp.)
- Analiza źródeł finansowania dla konkretnej instytucji/organizacji,
- Bieżące wyszukiwanie źródeł na zlecenie,
- Pomoc w kampaniach crowdfundingowych,
- Rozliczanie podmiotów ekonomii społecznej,
- Prowadzenie księgowości dla podmiotów ekonomii społecznej,
-
Działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości, pobudzenie umiejętności przedsiębiorczych u osób chcących rozwijać się na polskim rynku pracy, promocję zatrudnienia i aktywizację zawodową osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, zagrożonych wykluczeniem i ubóstwem.
-
Aktywizowanie środowiska oświatowego do wprowadzenia możliwości rozwoju intelektualnego oraz zawodowego młodzieży, pomoc w dostępie do innowacyjnych metod i programów nauczania;
-
Wspieranie aktywnej integracji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym i cyfrowym.
-
Wspieranie inicjatyw w zakresie działalności ekologicznej związanej z odnawialnymi źródłami energii oraz rozbudową infrastruktury lokalnej;
-
Upowszechnianie i ochronę wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;
-
Organizowanie doradztwa zawodowego i personalnego
-
Prowadzenie szkoleń, warsztatów, kursów, coachingu, usług doradczych i innych form aktywizacji;
-
Wspomaganie i organizacja wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw;
- Organizowanie warsztatów, turnusów, kolonii, półkolonii.
3. Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych prowadzących działalność zbieżną
z celami Fundacji.
4. Działalność Fundacji, określona w ust. 2 jest prowadzona zarówno jako działalność odpłatna, jak i nieodpłatna.
§ 6.
Fundusz założycielski i inne składniki majątkowe Fundacji
1. Majątek początkowy Fundacji stanowi fundusz założycielski w wysokości 1500 zł (słownie: tysiąc pięćset złotych) wymieniony w akcie notarialnym jej ustanowienia.
§ 7.
Dochody Fundacji
- Dochody Fundacji pochodzą z:
a) funduszu założycielskiego,
b) darowizn, spadków i zapisów krajowych i zagranicznych,
c) dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego,
d) dotacji i subwencji osób prawnych,
e) dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
f) sponsoringu, czyli umów o celowe finansowanie określonej działalności lub przedsięwzięcia w zamian za promocję sponsora,
g) grantów, czyli umów o przekazanie Fundacji środków na określone cele z obowiązkiem rozliczenia,
h) odsetek od lokat bankowych, dywidend i zysków z akcji i udziałów,
i) wynagrodzenia z tytułu prowadzenia odpłatnej działalności statutowej. - Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji i pokrycie kosztów jej działalności o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
- Darczyńca przekazując Fundacji środki majątkowe może zastrzec, że środki te mają być przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji. Zarząd Fundacji może nie przyjąć tego warunku. W takim przypadku Fundacja zwraca darczyńcy przekazane przez niego środki. Jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Prezes Zarządu Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, i to tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
- Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczany na realizację celów statutowych oraz na pokrycie kosztów działalności Fundacji.
- Fundacja może tworzyć fundusze, w tym o charakterze celowym zgodnie
z wolą ofiarodawcy. - Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami prawa dewizowego. Fundacja może posiadać również rachunki bankowe oraz majątek zagranicą.
- Majątek Fundacji może być lokowany w szczególności na rachunkach bankowych, w papierach wartościowych lub w inny sposób, który jest dla Fundacji korzystny. Nie obejmuje to jednak działań o charakterze spekulacyjnym.
- Majątek Fundacji nie może być przekazywany na rzecz Fundatorów, członków władz Fundacji, członków ani jej pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach odmiennych niż te, które obowiązują w stosunku do osób niezwiązanych z Fundacją, w szczególności nie może być przekazywany bezpłatnie lub na warunkach preferencyjnych.
- Nadwyżka przychodów nad kosztami przeznaczona jest na działalność pożytku publicznego.
- Rokiem obrotowym Fundacji jest rok kalendarzowy
- Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
§ 8.
Finanse Fundacji, księgi rachunkowe
1. Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i księgi rachunkowe na zasadach określonych właściwymi przepisami.
2. W księgach rachunkowych Fundacji odpłatna i nieodpłatna działalność statutowa księgowana jest odrębnie, zgodnie z właściwymi przepisami.
Organy Fundacji
§ 9.
1. Organami Fundacji są:
– Zarząd Fundacji jako organ stanowiący i wykonawczy,
– Rada Fundacji jako organ doradczy
Zarząd Fundacji
§ 10.
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem, składa się z od 1 do 5 osób.
- Członków pierwszego Zarządu powołują Fundatorzy.
- Członkostwo Zarządu ustaje z chwilą odwołania, rezygnacji lub śmierci członka Zarządu.
- Członkiem Zarządu może być Fundator.
- W przypadku rezygnacji Członka Zarządu skład uzupełnia Zarząd.
- Do ważności decyzji Zarządu wymagana jest zgoda co najmniej 2 członków Zarządu
- W razie równości głosów podczas głosowania nad uchwałą Zarządu, decyduje głos Prezesa.
§ 11.
Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu.
§ 12.
Zarząd Fundacji:
- Kierowanie bieżącą działalnością Fundacji i reprezentowanie jej na zewnątrz.
- Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.
- Realizacja celów statutowych.
- Sporządzanie planów pracy i budżet.
- Sporządzanie sprawozdań z działalności fundacji.
- Sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji.
- Zatrudnianie pracowników i nawiązywanie współpracy z wolontariuszami.
- Ustalanie wysokości wynagrodzenia członków Zarządu i pracowników Fundacji.
- Przyjmowanie subwencji, darowizn, spadków, zapisów.
- Tworzenie i znoszenie jednostek organizacyjnych fundacji oraz nadawanie im regulaminów organizacyjnych.
- Podejmowanie uchwał w przedmiocie zmian w Statucie, wprowadzanie nowego statutu oraz połączenia i likwidacji Fundacji.
- Odwołanie członka zarządu, przyjmowanie rezygnacji, powoływanie nowego członka/członków zarządu.
§ 13.
-
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
-
Posiedzenia Zarządu mogą być prowadzone telefonicznie lub z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Za miejsce posiedzenia przeprowadzonego w ten sposób uznaje się miejsce pobytu prowadzącego to posiedzenie. Protokół z takiego posiedzenia powinien być podpisany przez wszystkich uczestniczących w nim członków Zarządu Fundacji.
§ 14.
-
Rada Fundacji jest organem doradczym oraz wspierającym Zarząd Fundacji.
-
Rada Fundacji służy pomocą przy realizacji podjętych planów, kreowaniu kolejnych
i wytyczaniu nowych kierunków działania fundacji. -
Rada Fundacji składa się z 3 do 6 członków. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami.
-
Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator.
-
Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada na posiedzeniu w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
- Rada odbywa posiedzenia co najmniej raz w roku.
- Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący lub wyznaczony przez niego członek Rady, z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Fundacji lub Fundatorów.
- Forma zwołania posiedzenia jest dowolna. Zaproszenie na posiedzenie winno jednak dotrzeć do każdego członka Rady Fundacji.
- Posiedzenia Rady Fundacji mogą być prowadzone telefonicznie lub z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Za miejsce posiedzenia przeprowadzonego w ten sposób uznaje się miejsce pobytu prowadzącego to posiedzenie. Protokół z takiego posiedzenia powinien być podpisany przez wszystkich uczestniczących w nim członków Rady Fundacji.
- Rada może tez podejmować uchwały w trybie pisemnym, bez zwoływania posiedzenia.
- Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności, co najmniej połowy jej członków, o ile dalsze postanowienia Statutu nie stanowią inaczej.
§ 15.
1. Ze względów organizacyjnych i ekonomicznych członkowie Zarządu Fundacji mogą być równocześnie pracownikami biura Fundacji, pracującymi na podstawie umów o pracę lub umów cywilno-prawnych lub innego stosunku prawnego, zawieranych na czas pełnienia przez nich funkcji członków Zarządu.
2. Wynagrodzenie członków i pracowników biura Fundacji jest wypłacane z wypracowanych środków, bez naruszania zasobów finansowych przekazywanych przez Fundatora.
§ 16.
Oświadczenia woli w imieniu Fundacji, w tym w sprawach majątkowych składa Prezes lub każdy Członek Zarządu samodzielnie.
§ 17.
Warunki pracy i płacy pracowników Fundacji określa Zarząd.
§ 18.
Zabrania się
a) udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani
z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
b) przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
c) wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
ZMIANA STATUTU
§ 19.
Decyzje w kwestii zmiany Statutu, a także w przedmiocie zmiany celów Fundacji podejmuje Zarząd Fundacji.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 20.
-
Fundacja może połączyć się z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
-
Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel działania Fundacji.
-
Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana, wobec wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
-
Śmierć Fundatorów nie powoduje likwidacji Fundacji.
-
Likwidatora Fundacji wyznacza Zarząd Fundacji.
-
O likwidacji Fundacji Zarząd zawiadamia właściwego Ministra.
-
Majątek pozostały po likwidacji Fundacji zostanie w całości przeznaczony na cele statutowe zbieżne z celami Fundacji określonymi w § 5 ust.1.