10 lat eksperymentów twórczych

Ja wiem, że w każdej miejscowości znajdą się tacy młodzi ludzie jak my” – powiedział 17-letni Darek Maj, który zaledwie kilka miesięcy angażuje się w działania w swojej wsi Grzybów. Razem z grupą znajomych i sołtysa oraz przy wsparciu Fundacji FARMa zbudowali boisko do piłki plażowej. Za te proste i wzruszające słowa dostał gorącą owację od gości podczas uroczystości 10. urodzin Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa. Ludzi podobnych do Darka – choć w większości starszych – na urodzinach było ponad 120 osób.

 

Fundacja FARMa od 10 lat swym działaniem pokazuje jak niesamowita energia drzemie w człowieku. Każdy pomysł, jaki rodzi się w FARMie od razu zakłada zaangażowanie wielu ludzi. Jesteśmy jak klej, który łączy to, co nieoczywiste do połączenia. Widzimy potencjał tam, gdzie inni nie widzą wiele. Przy tym rzadko kiedy się boimy i nie wątpimy w sukces. Jesteśmy chodzącym wyzwaniem- dla siebie nawzajem, dla innych osób i dla całego naszego lokalnego środowiska. Dajemy przykład i inspirujemy.

Dzięki temu mamy na koncie 5 edycji TOTU FESTIVALU, za którym do tej pory tęsknią młodzi mieszkańcy Staszowa, wiele międzynarodowych wymian, z których największa na 40 osób z 6 krajów na 12 dni odbyła się w ostatnie wakacje w pałacu w Wiśniowej. Ożywiliśmy też zapomniany staszowski stary park wprowadzając tam letnie potańcówki, plenerowe kino a nawet bibliotekę. A Manią Działania podbiliśmy serca wielu osób w całym województwie i w kraju. Na tym samym modelu w województwie warmińsko-mazurskim budowany jest program wsparcia inicjatyw młodzieżowych.

 

Dzięki doświadczeniu w pracy z liderami młodzieżowymi FARMa zaczęliśmy w 2013r. wspierać liderów dorosłych w ramach Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na stronie Działaj Lokalnie ukazały się takie słowa z dedykacją dla FARMy:

„Jesteśmy pełni podziwu dla tej wyjątkowej organizacji pozarządowej, która w województwie świętokrzyskim jest fenomenem.”

Warto wspomnieć, że FARMa swoją przygodę z Działaj Lokalnie zaczynała w 2006r. otrzymując jedną z pierwszych swoich dotacji na zajęcia sportowe w Sielcu. W 2015r. sama rozdajemy granty- powierzyliśmy innym aktywnym grupom w powiecie staszowskim środki wysokości 60.000,00zł zgromadzone także dzięki udanej współpracy z samorządami gminnymi naszego powiatu.

 

FARMa znaczy wiele dla młodych ludzi, którzy w Staszowie mają możliwość postawić swoje pierwsze kroki w organizacji wydarzeń i pracy w grupie. Dawni wolontariusze FARMy, dziś już rozsiani po całym świecie, dzielą się swoimi doświadczeniami:

FARMa dała mi możliwość udziału w różnych ciekawych projektach, którymi mogę się chwalić podczas rozmowy rekrutacyjnej.

– mówi Tomek Jaworski, dziś inżynier w firmie telekomunikacyjnej

 

Najlepiej wspominam pracę z ludźmi, którzy byli najbardziej kreatywnymi osobami jakimi kiedykolwiek poznałam.

– Agata Cogiel, obecnie pielęgniarka na wydziale intensywnej terapii.

 

W FARMie rozwinąłem pasję, która stała się moją pracą. Uwielbiam swoją pracę.

– mówi Kamil Cichoń, właściciel firmy fotograficznej.

 

Dzięki FARMie wiem, że jeśli robi się coś, co się kocha, to robi się to dużo dużo lepiej.

– Magda Wójtowicz, studentka informatyki.

 

Przez szeregi FARMy przewinęło się kilkuset aktywnych i ciekawych ludzi- młodszych i starszych. Jedni wpadali na chwilę, inni angażują się od początku aż po dziś dzień. Nie zawsze było łatwo, nie zawsze było przyjemnie. Ale zawsze doświadczenie jakie mogli zdobyć pracując ze sobą, było dla nich odkrywcze i rozwijające.

To było piękne 10 twórczych lat. 10 lat eksperymentów, z których większość skończyła się sukcesem.
A jaka przyszłość czeka FARMę? Zobaczymy.
Dziękujemy Wam!
Fundatorzy, Zarząd oraz Rada Fundacji

 

 

Uroczystość 10. urodzin FARMy obyła się 12 grudnia 2015 w Zakątku Świętokrzyskim w Sielcu k. Staszowa www.zakatekswietokrzyski.pl

 

Więcej zdjęć na naszym profili FB:

fb/fundacjafarma.pl

Facebook Rozwiń <